Domy „stodoły” nadal najmodniejsze

Moda zmienia się w każdej dziedzinie życia. W architekturze dzieje się to dość powoli, jednak z upływem czasu pewne trendy przemijają i ustępują miejsca nowocześniejszym stylistykom. Obecnie coraz częściej budowanym domem, są domy w stylu stodoły. Mimo skojarzeń z niezbyt eleganckim budynkiem, domy w tym stylu są stylowe i wyposażone w najnowocześniejsze technologie.

Jakie są najważniejsze cechy domów w stylu stodoły?

Podstawową cechą domów typu stodoła jest prosta bryła. Budynki są pozbawione balkonów, czy innych ozdobnych elementów architektonicznych, wystających poza bryłę budynku. Dzięki temu budynek nie posiada tzw. mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło z domu. Koszty ogrzewania domu są niewysokie, ponieważ powierzchnia ścian jest niewielka. Domy tego typu są budowane w sposób ekologiczny, z wykorzystaniem nowoczesnych rozwiązań, takich jak np. pompy ciepła, rekuperacja czy fotowoltaika.

Najważniejszym elementem urozmaicającym domy typu stodoła, są przeszklenia. Duże tafle szkła sprawiają nowoczesne wrażenie i świetnie dopełniają prostą formę domów.

Projekty budowlane domów tego typu są dość minimalistyczne, więc i wykończenie nie powinno wiele kosztować. Poza tym prosta bryła domu jest łatwa w wykonaniu i tańsza niż wybudowanie budynku o skomplikowanych kształtach.

Rozplanowanie wnętrza w domu typu stodoła

Sposób rozplanowania wnętrza uzależniony jest od powierzchni domu oraz ilości kondygnacji. W większych budynkach stosowana jest antresola. Ułatwia ona podzielenie domu na różne strefy. Na górze można urządzić pokoje dziecięce albo sypialnię. To świetne miejsce do umieszczenia pomieszczeń, które powinny zostać oddzielone od otwartej części domu. We wnętrzu bez antresoli wszystko znajdzie się na tym samym poziomie, jednak ze względu na to, że bryła domu jest prosta, nie stwarza to problemu w aranżacji. Dzięki takiej bryle nie ma trudnych do zagospodarowania zakamarków.

W części z przeszkleniami warto zrobić przestrzeń wypoczynkową. Będzie to doskonałe miejsce do oglądania ogrodu, czy spadających kropli w czasie deszczu.

Powrót do realizacji

Tel: +48 58 742 31 95 | E-mail: biuro@konte.gda.pl | ul. Jabłoniowa 20 / 212 A, 80-175 Gdańsk

ⓒ Konte Sp. z o.o.

Realizacja: Web Room Studio