Budownictwo wielorodzinne w Polsce

Budownictwo wielorodzinne jest segmentem, który podlega częstym zmianom. Mają na nie wpływ m.in. trendy, zapotrzebowanie na ryku oraz stopa życiowa w danym czasie. Definicja budynku wielorodzinnego nie występuje w przepisach prawa. Z tego powodu uznaje się, że takim budynkiem jest każdy, w którym znajdują się więcej niż 2 lokale mieszkalne. Nie istnieje nic pośredniego pomiędzy budynkiem jedno i wielorodzinnym.

Rodzaje budynków wielorodzinnych

Budynki wielorodzinne dominują w miastach. Są to bloki, wieżowce i kamienice. Ich rodzaje wyodrębnia się na podstawie systemu komunikacyjnego, który został w nich zastosowany oraz na podstawie układów rzutów.

Pierwszym rodzajem budynku wielorodzinnego są punktowce, czyli budowle z mieszkaniami zgromadzonymi wokół jednego węzła komunikacyjnego. Dzięki temu okna znajdują się po obu stronach mieszkań. Często tego typu układ mają wieżowce.

Kolejnym typem są klatkowce, czyli bloki, które składają się w kilku segmentów posiadających odrębne klatki schodowe. W takich budynkach na każdym piętrze znajdują się dwa lokale mające okna po obu stronach bloku.

Korytarzowce z kolei są budynkami wielorodzinnymi z jednym korytarzem. Mieszkania znajdujące się w nich są nieduże, z oknami po jednej stronie.
Występują również galeriowce, ale nie są zbyt często budowane w Polsce.

Jakie budynki wielorodzinne powstają w Polsce?

Projekty budowlane w Gdańsku, Warszawie czy innych dużych miastach są często nietypowe. Projektanci w takich miejscach chętniej sięgają po nowe rozwiązania. Mimo wszystko nadal dominują standardowe wieżowce i niskie bloki na oddzielonych, monitorowanych osiedlach. Na parterach, jeśli tylko jest to możliwe, zamiast balkonów powstają ogródki, które są wartościowym dodatkiem do mieszkania. Z kolei w wieżowcach znajdujących się w centrum, partery wykorzystywane są do tworzenia lokali usługowych.

Budowane obecnie mieszkania przeznaczone są w dużej mierze na wynajem i sprzedaż. Niewielka część powstających budynków wielorodzinnych budowana jest przez spółdzielnie mieszkaniowe. Jeszcze mniej powstaje mieszkań komunalnych, społeczno-czynszowych i zakładowych.

Powrót do realizacji

Tel: +48 58 742 31 95 | E-mail: biuro@konte.gda.pl | ul. Jabłoniowa 20 / 212 A, 80-175 Gdańsk

ⓒ Konte Sp. z o.o.

Realizacja: Web Room Studio