6 najlepszych książek o architekturze

Odkrywanie ciekawostek o architekturze, poszerzenie wiedzy na jej temat, czy odświeżenie tego, o czym się kiedyś uczyło, wymaga sięgnięcia po książki. Przedstawiamy 6 pozycji, po które warto sięgnąć, niezależnie od powodu zainteresowania architekturą. Są to również książki doskonałe na prezent np. dla studenta architektury, czy osób, które po prostu interesują się tym tematem.

Po jakie książki dotyczące historii architektury warto sięgnąć?

Książek dotyczących historii architektury jest bardzo wiele. Jedną z ciekawszych pozycji jest książka „Archistorie. Jak odkrywać przestrzeń miast?”, napisana przez Radosława Gajdę i Natalię Szcześniak. Książka ta jest doskonałym źródłem wiedzy dla początkujących architektów. Przedstawia genezę, historię oraz znaczenie istotnych budynków.

Inną książką skupiającą się na historii architektury, jest „Historia architektury dla wszystkich” Tadeusza Broniewskiego. Pozycja ta w szczegółowy sposób opisuje budynki. Znajduje się w niej duża ilości planów architektonicznych.

Książką, która skupia się na historii dotyczącej kopuł, jest pozycja „Kopuły drewniane” Barbary Misztal. Opisuje ona szczegóły dotyczące konstrukcji różnych typów kopuł. Autorka porusza również kwestie wykorzystania właściwości drewna w budownictwie.

Książki pozwalające poznać lepiej architekturę

Ciekawą pozycją dotyczącą postrzegania architektury jest książka „Oczy skóry: Architektura i zmysły” napisana przez Juhani Pallasmaa. Opowiada o tym, w jaki sposób można odczuwać architekturę wszystkimi zmysłami, dzięki czemu zmienia się sposób postrzegania budynków.

Z kolei pozycja o tytule „Myślenie architekturą”, którą napisał Peter Zumthor, składa się z esejów, opowiadających o tym, jak rozumieć architekturę. Autor przestawia w niej swoją filozofię dotyczącą projektowania budynków.

Książką, która pozwala lepiej poznać pracę architektów, jest pozycja „Architektura jest najważniejsza” Ewy Mańkowskiej-Grin. W książce przytoczone są rozmowy z różnymi architektami opowiadającymi o postrzeganiu przez nich swojej pracy oraz o tym, w jaki sposób rozumieją architekturę.

Powrót do realizacji

Tel: +48 58 742 31 95 | E-mail: biuro@konte.gda.pl | ul. Jabłoniowa 20 / 212 A, 80-175 Gdańsk

ⓒ Konte Sp. z o.o.

Realizacja: Web Room Studio